Vajon milyen hatással van a technikai fejlődés az emberi kapcsolatainkra?

0
46
onlinepszichologus

Örömmel üdvözöljük az újdonságokat, amelyek arra hivatottak, hogy könnyebbé, egyszerűbbé tegyék az életünket. De vajon tisztában vagyunk-e ezek használatának következményeivel? Vajon valóban annyira üdvös ez a fejlődés?

Változik a világ, amiben élünk…

Nem véletlen, hogy az OnlinePszichológus szolgáltatásának keretében már online is tehetünk a lelki egészségünkért. A modern eszközöknek köszönhetően rengeteg dolog elérhetővé vált, amely kedvező a számunkra, ugyanakkor az is fontos, hogy tudatosítsuk a negatív hatásokat is. Ha ezt nem tesszük, akkor kiszolgáltatottá válunk a szép új világban.

Zavaró tényező is lehet a modern technológia…

Még az egyszerű emberi együttléteket, intim beszélgetéseket, közös élményszerzéseket is felfüggesztjük egy-egy pillanatra, mert beesett egy új üzenet vagy más jelzés a mobilunkra. A jelenségnek neve is van, úgy hívják, hogy „technoferencia,” ami azt jelenti, hogy nonstop készenlétben állunk, hátha történik valami.

Amikor a technológia szempontjából áldásnak számító eszközök megzavarják azokat az interakciókat, amelyeket egymással folytatunk, akkor fontos, hogy észrevegyük, hogy ezzel a problémával dolgunk van.

Ez gyakorlatilag minden kapcsolódásunkra igaz lehet, de a legszorosabb kapcsolatokra van a legkedvezőtlenebb hatással. Ilyen a párkapcsolat és a gyermekekkel való viszony is. De igazából ha belegondolunk, az életünk minden területére kihat. Rontja a teljesítményt, nehezíti az eredmények elérését, tönkreteszi a szülő és gyermeke közötti kapcsolatot is.

Milyen nehézségekkel kell szembenéznünk?

Elvesznek azok a közös élmények, amelyek egyébként arra lennének hivatottak, hogy szorosabbá fonják a kapcsolatainkat. Elég annyi, hogy vacsora közben a telefont nyomkodjuk, és máris odavész az intimitása a közösen eltöltött időnek.

Mindennek a következménye lesz az, hogy gyakrabban szembesülünk konfliktusos helyzetekkel, illetve csökken a kapcsolatainkkal való megelégedettségünk is. Ez éppúgy igaz a párunkkal összefüggésben, mint a gyerekeknél. Egyszerűen nem vagyunk jelen egymás életében, az idő pedig telik közben. Észrevétlenül is komoly károkat okozunk a kicsiknél, ami a fejlődést is kedvezőtlen irányba befolyásolja.

Van az a mém – ha már a kütyüket elemezzük –, ami azt mutatja meg, hogy a szülők bármit megtennének a gyerekükért, akár meg is halnának érte. Na de a mobilt leteszik-e? Nem olyan nagy dolog, mint az életünket adni, ám sokszor ez lenne a legfontosabb, amit meg kellene tennünk.

Természetesen nem kell ördögtől valónak kikiáltani a modern eszközöket, viszont egyáltalán nem mindegy az, hogy hogyan és mikor használjuk őket. Egyszerű lépésekkel is nagy változást érhetünk el. Például legyen tudatos offline idő, amikor nem engedjük a figyelmünket az eszközeink révén befolyásolni.

Fontos, hogy mi is megtanuljuk, és a gyerekeinket is megtanítsuk arra, hogy helyesen használják az okoseszközöket, és akkor kiküszöbölhetővé válnak a káros hatások.