Kutyaeledel vásárlásakor a kedvencének mindenki a legjobbat akarja, legalábbis ez derül ki a vásárlói felmérésekből. Mindenki számára az egészséges étrend a legfontosabb, a döntést azonban gyakran elhibázzuk, leginkább a gyártók „kiváló” marketingfogásai miatt. Érdemes tehát, nem csak a hívogató kulcsszavakra hallgatni mielőtt döntést hozunk.
Több fogyasztói felmérés is igazolja, hogy az újdonsült kutyatartók számára az egyik legnagyobb kihívás, hogy vajon milyen kutyatáppal etessék a kedvencüket. Ez nem az új gazdik „hiányosságaival” magyarázható, hanem sokkal inkább a piaci környezettel. A hatalmas termékkínálattal, illetőleg az ebből következő marketingfogásokkal.
Rossz döntések a kutyatáp vásárlásakor
A hívogató kulcsszavak, mint az „ősi gabona” vagy a „természetes tartással készült állati eledel” bárkit könnyedén elcsábítanak, de az sem ritka, hogy valaki egyenesen a vonzó csomagolás miatt vásárolja meg kedvencének a vélhetőleg legjobb kutyatápot. Mutatjuk mire kell figyelni, mielőtt egy bizonyos eledel mellett tesszük le a voksot.
Jól hangzó összetevők
Gyakran a termék hátoldalán található összetevők miatt hozzuk meg a vásárlói döntést, mint a lazac, a szarvashús vagy a vaddisznó, ami csalogatónak tűnik a különlegessége miatt. Nincs is ezzel semmi baj, de meg kell fontolni azt is, hogy mennyi tápérték van az adott eledelben, illetőleg, hogy a kutyánknak valóban ezekre az összetevőkre van-e szüksége.
Vonzó csomagolás
Szintén gyakran előfordul, amikor a konzerven vagy tasakon feltüntetett illusztráció vagy csillogó borítás alapján hozzuk meg a vásárlói döntést. Egy mosolygó, vidám kutyapofi nagyon megnyerő tud lenni, azonban ez gyakran semmilyen szinten nincs összhangban a tartalommal. Ettől jóval körültekintőbbnek kell lenni a vásárlás előtt.
Félrevezető online oldalak
Nem szabad egy bizonyos webhely átfutása után megvásárolni egy kutyatápot, főleg akkor, ha az egy adott márkát vagy forgalmazót képvisel. Az öndicséret könnyű dolog, amivel gyakran és sokan élnek is. Ha az internetre hallgatunk az félrevezető lehet, mindenképpen több oldalt böngésszünk át vásárlás előtt.
Állateledel bolt ajánlja
Egy ajánlás nem feltétlenül rossz, de mindenképpen körültekintőnek kell lenni ebben az esetben is. Előfordulhat, hogy saját márkás terméket promotálnak az üzletek – ami nem biztos, hogy a legjobb – vagy éppen kifutóban lévő tápokat reklámoznak. Még gyakoribb, hogy egy gyártó által támogatott termékek kerülnek a promóció központjába.
Így döntsünk megfelelően vásárlás előtt
Beszéljünk állatorvossal
Kor és kutyafajták szerint is más tápot igényel egy kutya. Amennyiben ezzel nem vagyunk tisztában forduljunk állatorvoshoz vagy szakemberhez, hogy a mi kutyánknak, melyik lenne a legmegfelelőbb táplálék. Nem utolsó sorban pedig érdeklődjünk, hogy miből, mennyit kell adni neki.
Kérdezzünk szakértőtől
Vásároljunk független szakkereskedésnél, ahol számos termék érhető el. Mielőtt döntünk, kérdezzük ki a szakembert, hogy a mi kutyánknak melyik táp a legmegfelelőbb. Figyeljünk oda, hogy ne márkát ajánljon, hanem a tápban lévő összetevők alapján tegyen javaslatot.
Legyünk szkeptikusak
Az internetes oldalakon ne fogadjunk el mindent kritika nélkül. Látogassunk el különféle fórumokra, olvassuk el a vásárlói hozzászólásokat. Minél több szemszögből vizsgáljuk meg a kutyatáppal kapcsolatban felmerülő kérdéseket, mielőtt valóban döntenénk.
Beszéljünk baráttal
Érdeklődjünk olyan baráttól, aki már régóta foglalkozik kutyákkal és láthatólag sikeresen is teszi ezt. Nem kell feltétlenül elfogadni a véleményét, de mindenképpen tanácsos meghallgatni egy ismerőst, aki nevelt már kutyát.
Összefoglalás
A fogyasztói társadalmunkban nem véletlenül született meg a tudatos vásárló kifejezés. Ez a kutyaeledelek megvételére is érvényes, mielőtt döntünk egy termék mellett, a lehető legtöbb helyről tájékozódjunk a minőséget illetően. A reklámfogásoknak, a hívogató kulcsszavaknak és címkéknek pedig ne dőljünk be. Ezek gyakran csak a gazdiknak szólnak és nem a kutyatáp valódi értékét jelölik.