Miért könnyezhet a macska szeme?

0
298
Miért könnyezhet a macska szeme

Minden cicatartó tudja, hogy a macskák eléggé szívós állatok, hiszen ahogy a mondás is tartja, “nekik 9 életük van”. Viszont ez nem jelenti azt, hogy soha, semmilyen egészségügyi probléma nem ütheti fel náluk a fejét. 

Előfordulhat, hogy valamilyen okból például gondok akadnak a szobasztisztasággal, és nem lesz elég annyi, hogy jó minőségű macskaalmot vásárolsz a Petgurutól, hanem fel kell keresned az állatorvost is, hogy kiderüljön, pontosan mi a baja az állatnak. Azonban nemcsak az emésztési gondok lehetnek sokrétűek, hanem például azt sem egyszerű kideríteni, hogy miért könnyezik a cica szeme.

A leggyakoribb panasz: kötőhártya-gyulladás

A szem a macskák egyik legfontosabb érzékszerve, hiszen kiválóan látnak vele, nem csupán a nappali világosságban, hanem az éjszakai sötétségben is. Viszont – akárcsak az emberek esetében – meglehetősen érzékeny szerv, ami könnyen megsérül, ugyanakkor nehezen gyógyul. 

Ráadásul nem is feltétlenül kell fizikai behatásnak történnie, hiszen a kötőhártya (ami egy laza, erekkel gazdagon átszőtt hártya), vírusos vagy bakteriális fertőzés következtében is begyulladhat. 

Ez olyan árulkodó tünetekkel jár, mint a szem könnyezése, hunyorgása, a szem fehérjének pirossága, de súlyosabb esetben váladékozhat, emiatt pedig teljesen összeragadhatnak az állat szemei, így ki sem tudja nyitni őket. 

Fertőzés okozta kötőhártya-gyulladás

A betegség egyik leggyakoribb oka a herpeszvírus. Sajnos ez már az újszülött kiscicákat sem kíméli, előfordul, hogy még azelőtt ellapják, hogy egyáltalán kinyílna a szemük. Ez azért problémás, mert a váladék a szemhéjak mögött gyűlik fel, és akár végleges látáskárosodást is okozhat. 

Régi házi praktika, hogy a kiscicák gyulladt szemeit kamillás vízzel törölgetik át. Ez azonban egy meglehetősen elavult “gyógymód”, amiről ma már azt is tudjuk, hogy többet árt, mint használ! 

Szerencsére léteznek modern, hatékony szemcseppek, melyekkel a fertőzés kikezelhető, de természetesen ezeket csak állatorvosi vényre lehet kapni, így talán nem is kell mondani, hogy ne kezelgesd a macskát házi módszerekkel, hanem irány a doki! 

Egyéb fertőzések

Felnőtt macskáknál okozhatja még a szemek könnyezését chlamydia vagy a calicivírus is. Ez viszont általában légúti tünetekkel is párosul, például a cica tüsszög, folyik az orra, nehezen vesz levegőt, de akár be is lázasodhat.

A teendő ilyenkor is egyértelmű: mielőbb vidd az állatot orvoshoz, hiszen gyógyszeres kezelésre van szüksége, ha pedig ezt nem kapja meg, akkor az állapota súlyosbodhat. 

Fizikai sérülések

Sajnos előfordulhat, hogy a cica óvatlan, emiatt valamilyen sérülés éri a szemét. Ez bekövetkezhet akár egy másik macskával való verekedés közben, de például akkor is, ha az állat beesik egy tüskés bokorba, vagy toklászdarabka fúródik a szemébe.

Ilyenkor a könnyezés mellett általában látható is maga a sebesülés, melyet akár a szem bevérzése is kísérhet. Tudjuk, hogy megint csak ismételjük magunkat, de nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy felejtsd el a házilagos kezelést, bízd a dolgot az orvosra!