Nagy kincsünk a termőföld, nem véletlenül mondják, hogy Magyarország Európa éléskamrája, hiszen éghajlati és természeti adottságaink tökéletesek számos haszonnövény termesztésére. A földek azonban mit sem érnek hozzáértő szakemberek nélkül, kiknek szorgos keze munkájának eredménye a minőségi gabona, zöldségek és gyümölcsök. A szélsőséges időjárás azonban kevés csapadékot hoz, amelyet mezőgazdasági öntözőrendszer tervezés segítségével lehet pótolni.
Klímaváltozás: csökkenő csapadék és növekvő szárazság
Sajnos szembe kell nézzünk a tényekkel, hiszen már a saját bőrünkön is érezhetjük az éghajlatváltozás okozta problémákat, akárcsak a nyári hónapokban jelentkező csapadékhiány és a fokozott meleg előidézte szárazság. A víz minden élőlény számára nélkülözhetetlen, így haszonnövények esetén is, hiánya pedig elképesztő módon befolyásolhatja a terméshozamot.
A mezőgazdasági öntözőrendszer tervezés már korábban is bevett szokás volt kisebb és nagyobb termőterületek esetén, természetesen méretnek és kiterjedésnek megfelelően, napjainkban azonban sokkal inkább nélkülözhetetlenné válik. Gazdaságos tervezéssel nem csupán a hozam lesz nagyobb, hanem a növényi produktumok minősége is jelentősen magasabb lesz.
Mezőgazdasági öntözőrendszer tervezés teljes körű kivitelezése
A precíz és pontos tervezés hozzájárul ahhoz, hogy minél nagyobb mennyiségű víz hasznosuljon a növények által, és minél kevesebb párologjon el. Ennek érdekében a folyamat adatgyűjtéssel kezdődik, mérésekre és kalkulációkra van szükség a kis kertektől kezdve egészen a hatalmas termőföldekig.
A földtani tényezők és vízrajzi adottságok megismerése több apró lépésből áll, amelyek a végén egységes képet adnak arról, hogy milyen rendszert érdemes kiépíteni az adott területen. Ehhez elengedhetetlen a talajvíz minőségének és mennyiségének ismerete, valamint a termőföld milyensége, lejtése vagy éppen jellegzetes növénytakarója.
A mezőgazdasági öntözőrendszer tervezés során számba kell venni a termesztett növény igényeit, hogy az öntözésre elhasznált víz minél nagyobb mennyiségben hasznosuljon. Így szakember segítségével kerül kiválasztásra például a csövek mérete és hossza, vagy a szórófejek típusa, hogy kellően lefedett legyen a terület. A csőrendszer és a vízforrás összekötése, valamint az üzemeltetése is hozzáértést igényel, hiszen be kell állítani azt a nyomást, amelyen az öntözőrendszer a legjobb teljesítményt nyújthatja.
Hivatalosan, lepapírozva, engedélyekkel…
Máshogy nem érdemes belevágni a mezőgazdasági öntözőrendszer tervezés folyamatába, hiszen a kötelező vízügyi engedélyek beszerzése, a területi tervrajzok és a pontos dokumentáció elkészítése nélkül nem működhet hasonló rendszer hivatalosan. Érdemes már az elejétől megfelelő módon elkezdeni az öntözőrendszer kiépítését, ami megfelel az előírt szabályoknak és előírásoknak, amelyben a TenderTerv Kft. munkatársai sok éves tapasztalattal nyújtanak segítséget a teljes folyamat során!
Kép forrása: freepik.com