Az éghajlatváltozás viszontagságait egyre inkább megtapasztaljuk saját bőrünkön is, így nem véletlen, hogy az energiahatékonyság jelentős szerepet játszik életünk minden területén, amellyel csökkenthetők a környezetre gyakorolt hatásainkat. Az épületeken lévő homlokzati hőszigetelés hatékony módja annak, hogy csökkentsük az energiafogyasztást, miközben kényelmes és fenntartható környezetet teremtünk otthonunkban.
Miért lényeges a homlokzati hőszigetelés megléte?
Az épületek külső falainak szigetelése az új építésű otthonok esetében már szinte kivétel nélkül megvalósításra kerül. A régebbi ingatlanok esetében ez nem volt annyira egyértelmű, azonban nincs veszve minden, hiszen van lehetőség utólagos szigetelésre is. Lássunk néhány példát a hőszigetelés pozitív tulajdonságaira:
- Energiahatékonyság növelése: A megfelelő szigetelés segít megtartani a kívánt belső hőmérsékletet évszaktól függetlenül, így nincs szükség egész napos fűtésre vagy hűtésre, ha komfortosan szeretnénk érezni magunkat otthonunkban. Ezáltal a rezsiköltségek csökkennek, ami hosszú távon jelentős megtakarítást eredményezhet.
- Komfort és egészség: A kellemes benti hőmérséklet megtartása mellett olyan előnyökkel is szolgál a homlokzati hőszigetelés, amire nem is gondolnánk egészen addig, míg be nem következik a baj. A rossz szigetelés (vagy a szigetelés hiánya) hőhidak képződését eredményezi, vagyis a pára lecsapódik a felületeken és nedvesedést, később penészedést okoz. A penészes falak pedig előbb-utóbb egészségügyi problémákhoz vezethetnek.
- Környezettudatos és értékálló: Nem csupán az energiaköltségek csökkentésében játszik nagy szerepet a szigetelés, hanem közvetett módon csökkenti a széndioxid kibocsátást is, így hozzájárul a klímaváltozás elleni küzdelemhez. Emellett hosszú távon növeli az ingatlan értékét, illetve tartósan élvezhetjük a komfortos otthon előnyeit anélkül, hogy gyakori javításokra vagy felújításra lenne szükség.
Homlokzati hőszigetelés fajtái: milyet válasszunk?
A piacon lévő gyártók temérdek szigetelő terméke közül választhatunk, így nem csoda, ha elveszünk a kínálat tengerében. Jellemzően három anyagtípus között teszünk különbséget, amelyeket előszeretettel alkalmaznak a kivitelezők:
- Polisztirol: Ez az anyag rendelkezik a legnagyobb hővezetési tényezővel, cserébe a legolcsóbb megoldás a kínálatból, a jól ismert hungarocell is ide tartozik.
- Grafit: Részben ugyancsak polisztirol szigetelés, de grafit adalékanyaggal kiegészítve, ami közel 25%-kal növelheti a homlokzati hőszigetelés hatékonyságát. Szinte a legjobb hővezetési tényezővel rendelkező szigetelőanyag.
- Kőzetgyapot: Légáteresztő anyag, amely nagyszerű hővezetési tényezővel, páraáteresztő tulajdonsággal és kedvező tűzállósági paraméterekkel rendelkezik. Kiválóan megállja a helyét évtizedeken át, valamint mellette szól még, hogy természetes és környezetbarát anyag, illetve kitűnő hangszigetelést biztosít.
A homlokzati hőszigetelés hatékony és hosszútávú kényelmet és védelmet nyújt az otthonok számára, ehhez pedig nem árt ügyeskezű kivitelezőt találni. A Power Tower Kft, mint Hőszigetelés Mester már 25 éve jelen van a piacon, számtalan referenciával kínálják szolgáltatásaik minőségi kivitelezését.