Gumi váltóméret: érdemes eltérni a gyári mérettől?

0
244
Gumi váltóméret

Az autó teljesítményét, használatát és kényelmét nagymértékben meghatározza az, hogy mégis milyen abroncs található a felnin. Amikor az aktuális szett elhasználódik, elkopik, akkor gyakran felmerül a kérdés, hogy érdemes-e más méretet választani, mint ami eddig volt a járműre szerelve?

Miért fontos egyáltalán a gumi váltóméret?

Ez minden járműtípus esetén egy elsődleges paraméter. A Gumiflex oldalán válogatva a kisteher gumiabroncs kínálat mellett a többi kategóriában is fontos megnézni, hogy az adott terméknek pontosan mekkora a mérete. Pláne a kisteherautók esetében elsődleges ez, mivel a mindennapos szállítási feladatok elvégzése során nem mindegy, hogy a gumi mekkora stabilitást ad, mennyire van összhangban a jármű dinamikájával.

Amikor új gumiabroncs szettet vásárolunk, akkor több tényezőt is számításba kell venni. Ott vannak az adott autómodell igényei, a saját vezetési stílusunk, valamint a körülmények, amelyek között közlekedni fogunk a mindennapokban. A gumi minősége, mintázata, kialakítása és persze a mérete is fontos paraméter. A vásárlás során jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy az egyes jelölések pontosan mit is jelentenek. Ezzel könnyebben fogjuk megtalálni azt a terméket, ami a legjobban illeszkedik az adott autóhoz. Nem kell feltétlenül ragaszkodni az előző szett méretéhez, mivel a gyári mérettől egy bizonyos szintig el lehet térni, de mindenképpen tisztában kell lenni azzal, hogy mégis mekkora ez az érték.

Ha túlságosan eltérő méretet választunk, az egyenesen balesetveszélyes is tud lenni. Ha új gumiabroncsot vásárolunk, a jelölések általában több számból állnak. Az első fogja a szélességet megadni centiméterben, a második a keresztmetszeti magasság és a szélesség százalékos arányát. A következő egy betű lesz, ami lehet R, azaz radiális felépítésű az adott abroncs. Utána a szám a keréktárcsa átmérőjét jelöli, majd megkapjuk a terhelési indexet is.

Válasszunk másik méretet?

Több oka is lehet annak, ha a gyáritól eltérő méretet akarunk választani. Az első az, hogy alacsonyabb fogyasztást próbálunk elérni, ami keskenyebb autógumival érhető el, de így a menetstabilitás is kisebb lesz. Ha a menetstabilitás növelése a cél, akkor szélesebb gumit kell választani. Végül pedig az is az okok között szerepelhet, hogy kisebb vagy nagyobb felnit akarunk az autóra felszerelni. Mind a kettő változtatásnak megvan az előnye és a hátránya, amelyeket érdemes számításba venni, mielőtt döntünk.

Kerüljük a túl nagy eltérést

A szakértői ajánlás maximum 2%-os különbséget javasol a gyári mérethez képest. Ha ezt meghaladjuk, azzal már nem biztos, hogy bármilyen előnyt is jelenteni fog a váltás. A menetstabilitás túlságosan lecsökkenhet, nőhet a féktáv és a fogyasztás, ami egy bizonyos szint felett már balesetveszélyes is lehet. Jobb nem kockáztatni és csak abban az esetben eltérni a gyári mérettől, ha az valóban indokolt.