Elektromos autó töltő kiépítése otthon: luxus, vagy praktikus megoldás?

0
780
elektromos autó töltő kiépítése otthon

Szaporodnak az elektromos autók és a közösségi töltési lehetőségek is. Ugyanakkor a jelenlegi piaci trendeket nézve a töltési helyek számát  többszörösére kellene növelni. Az Ernst & Young tanácsadó cég szerint a jelenlegi 5 millió töltő helyett 65 millióra lenne szükség, ha nem akarunk különösebb problémákat. És kívánatos lenne, ha ennek a mennyiségnek a 85%-át a háztartásokban felszerelt elektromos fali töltők, (angolul wallbox) jelentenék.

Mit jelent ez a gyakorlatban?

Ha nem telepítenek elégséges otthoni töltőt az eautó tulajdonosok, hamar iszonyatos túlterhelés léphet fel a nyilvános töltőállomásokon. Ez egyrészt megnövekedett várakozási időket, másrészt elszálló töltési árakat jelentenek. Már most is kb. háromszor annyiba kerül nyilvános töltőponton tölteni az elektromos autókat, mint otthon. Elképzelhető mi lesz, ha ez párosul a sorban állásokkal. Tehát a kérdésre a válasz: nem  luxus, sőt lassan több lesz, mint praktikum, azaz nélkülözhetetlenné  válik az elektromos autó töltő kiépítése.

Elektromos autó töltő kiépítése: milyen feladatokkal és költségekkel jár?

  • Először át kel nézetni az otthoni elektromos hálózatot, milyen teljesítmény bír el. Ha szükséges bővíteni kell (áram mérő, vezetékek) és különösen ha nagyobb teljesítményű e-autónk van, célszerű beköttetni a 3 fázisú áramot. Ez az állapottól függően 10-20 ezer Ft-tól több száz ezer forintig terjedhet.
  • Utána gondoskodni kell a megfelelő töltési hely kialakításáról. Bár léteznek időjárás álló készülékek, célszerű fedett helyen a garázsban kialakítani. Szerencsére a modern otthoni töltők kis helyet foglalnak el, inkább a megközelíthetőségről kell gondoskodni. Jó esetben nem jár extra költséggel, de előfordulhat, hogy komolyabb átalakításra lesz szükség, ha a garázsunk kialakítása nem teszi lehetővé.
  • Ki kell választani a megfelelő típusú otthoni töltőt. Ezt mindenképpen az autónk szabja meg, ha például nem tud villámtöltést felvenni, felesleges olyan készüléket venni, ami ezt tudja. 150 e Ft-tól 400 e Ft-ig terjedően már nagyon jó otthoni töltőket lehet kapni.
  • Ezután fel kell szerelni a töltő és bekötni az elektromos hálózatba. Ezt célszerű ugyanazzal a villanyszerelővel elvégeztetni, aki felmérte a hálózatunkat.

Ezekután nincs más hátra, mint a kényelmes otthoni töltés élvezete. Nagyjából 2-300 e Ft-ból jó esetben megúszható az egész, amit 1-2 év alatt meg is spórolhatunk az olcsóbb töltési lehetőséggel.