A kellemetlen térdfájdalmak mögött számos ok húzódhat, viszont a Baker-ciszta tüneteire jellemző a térdhajlatokban kialakult duzzanatok, amik kellemetlen feszülő érzéssel párosulnak. Hogy pontosan mi okozza a ciszta kialakulását, és miképpen kezelhető, azt a következő sorokból megtudhatjuk.
Mi a Baker-ciszta?
Baker-cisztáról akkor beszélünk, amikor a combhajlító izom ína alatt lévő bursa megnagyobbodik. A bursát úgy kell elképzelnünk, mint egy kis tömlő, ami hialuron folyadékkal van tele. Ez a vegyület segíti az inakat abban, hogy kellően csúszósak, és olajozottak legyenek. Ha viszont egy sérülés éri a szervezetet, legyen az egy szalagsérülés, vagy meniscus sérülés, esetleg egy ínprobléma, akkor ennek hatására a szervezet – hogy helyreállítsa az inak csúszó képességét – hialuront és más egyéb folyadék termel, mindaddig, amíg úgy nem érzi, hogy helyreállt a térd állapota. Ennek hatására a bursa megtelítődik folyadékkal, és ezáltal kitágul.
Tehát a Baker-ciszta nem egy általánosságban vett ciszta, hanem egy megnövekedett bursa.
Sok esetben a Baker-ciszta tünetmentes marad, de néhány esetben hátsó térdi fájdalmakat, mérsékelt mozgás zónát, és ízületi merevséget okozhat.
Hialuron és bursa
Ahogy fentebb is említettük, a hialuron a szervezetben egy olajozó szerepet tölt be, ami segíti az inakat a csúszó funkciójuk betöltésében. Ez a folyadék viszont nem csak az inak alatt található, hanem az egész szervezetünkben, csakhogy itt van leginkább igény a hasznosítására. Ilyen hialuronnal teli kis tömlőből (bursa) mintegy 250 megtalálható az emberi testben.
Egy érdekesség a hialuronról
Érezte már azt, hogy felkeléskor kell egy kis idő, mire bemelegszik az izomzata? Először csak nyújtózkodunk, majd felülünk, és lassan “kikelünk” az ágyból, és nem tudunk rögtön gyors mozdulatokat véghezvinni. Ez annak köszönhető, hogy a hialuront a szervezet mozgás hatására kezdi termelni, ám amikor alszunk, nem végzünk mozgást, akkor csökken a hilauron termelés, ami az inakat beolajozná. Így reggel több időnek kell eltelnie míg újra mozgásba lendülünk.
Milyen tünetei vannak a térd cisztának?
A Baker-ciszta tüneteihez tartoznak a térdhajlatban létrejövő duzzanatok, és az ezzel járó feszülés érzése. Komolyabb esetekben a járás akár nehézkessé is válhat, mivel kinyújtott térddel a megnagyobbodott ciszta ingerlődhet.
Kiszakadhat a Baker-ciszta?
Nem jellemző a Backer-ciszta kiszakadása, viszont abban az esetben, ha a beteg állapota előrehaladott, és esetleg egy ütés éri a térdhajlat tájékát, vagy egy hirtelen mozdulatot téve megtörténhet. Ebben az esetben elszíneződhet és feszülhet a vádli területe, illetve kellemetlen érzéssel járhat.
Hogyan kezelhető a Baker-ciszta?
Sok esetben amikor kiderül, hogy a kellemetlen tünetek mögött Baker-ciszta áll, a páciensnek műtéti beavatkozást javasolnak, ami a ciszta leszívását jelenti. Ez a módszer természetesen ideig-óráig segít is a beteg állapotán, de a legtöbb esetben sajnos a ciszta újratöltődik.
Az újratöltődés azért történik meg, mert a kiváltó ok nem lett kezelve, így a szervezet tovább termeli a folyadékot.
- Megfigyelés
A kezelések során a legfontosabb lépés, hogy a Baker-ciszta kiváltó okát megtaláljuk. Ezért is fontos számunkra, hogy a páciens egy teljeskörű állapotfelmérésen vegyen részt, ami egy alapos múltját feltáró kérdésekből (Pl.: volt-e korábbi műtétje, sérülése), és fizikai vizsgálatokból áll. Ezt követően a kapott diagnózisból, egy kezelési tervet készítünk.
A Baker-ciszta kialakulása mögött különböző sérülések állhatnak. Ez lehet egy combhajlító izom meghúzódása, vagy egy sérült ízület, netán szalag.
Ha például azt látjuk, hogy a betegnek egy combhajlító sérülése okozta a térdcisztát, akkor azt a területet kezeljük. Ha síelés közben baleset érte a pácienst, és a térd oldalszalagaiban történt sérülés, akkor a terápia során ezek kerülnek megerősítésre. A Baker-cisztát mindeközben szemmel tartjuk. Ha jó a hipotézisünk, akkor a ciszta a kezelések hatására visszahúzódik, és befejezi a folyadék előállítását.
- Gyógytorna
A gyógytorna akkor jöhet szóba elsősorban, ha a sérülés akut. Ebben az esetben átmozgatásra kerül a térd és a csípő, ami segíti a regeneráció folyamatát.
- Manuálterápia
Amennyiben a páciens spontán panaszokról számol be, és a múltjában nem történt sérülés, akkor manuálterápia segítségével támogatjuk a szervezetet az egyensúly visszaállításában.
Ha Baker-cisztám van, futhatok-e?
Bármennyire is furcsán hangzik, a Baker-cisztával lehet futni. Ez egyben egy próba is, hisz futás közben derül ki, hogy fáj-e az adott testájék. Amennyiben a fájdalom nem élénkül, és nem dagad be jobban a térd, akkor nem kell aggódnunk. Természetesen vannak kivételek, amikor nagyobb óvatossággal kell eljárnunk, de ez függ a beteg korától, nemétől, és a ciszta nagyságától is.