Ahhoz, hogy a kertünkbe épített öntözőrendszer hosszútávon és hatékonyan tudjon jól működni, elengedhetetlen a tervezése. Ahhoz pedig, hogy pontosan tudjuk megtervezni, pontos adatokra van szükségünk az öntözendő terület, legyen az díszkert, konyhakert, park vagy sportpálya adottságairól!
Legfontosabb mérendő adat a rendelkezésre álló vízforrás adatai. Meg kell mérjük, hogy mekkora nyomáson, mennyi liter öntözővíz áll rendelkezésünkre! Itt fontos tudni azt is, hogy vízgépészet vagy hálózati víz a megtáplálás, valamint azt, hogy milyen átmérőjű csőre érkezik meg az öntözőrendszer rákötésénél a víz. Fontos továbbá, hogy szűrt vagy nem szűrt állapotban, tiszta víz érkezik-e az öntözéshez.
Az öntözendő terület nagysága és tagoltsága, ami jellemzően a következő lépése az öntözőrendszer tervezésének, valamint az, hogy a rendelkezésre álló víz rentábilisan felhasználható-e közvetlenül, vagy szükséges beépíteni más elemeket is, mint nyomás fokozó szivattyú vagy ülepítő- esetleg víztározó ciszterna. A terület mérete, ami az utaztatott víz távolságával egyenes arányban lesz, fogja meghatározni a KPE cső átmérőjét és ezért a legtöbb KPE idom és fitting méretét.
Látni kell pontosan a kert vagy zöldfelület keretét és a kerten belül elhelyezkedő nem öntözendő és locsolást igénylő felületek elhelyezkedését. Nem öntözünk kőépítményeket, szélesebb burkolatokat, faházat, medencét stb. Viszont locsoljuk a gyepet, a növény- és virágágyásokat, sövényeket és a konyhakertet. Jellemzően ezek különböző öntözéstechnikai megoldásokat igényelnek, tehát egy azon öntözőrendszer különböző zónáin, különböző vízkijuttató megoldásokat alkalmazunk. Lehet ez spray- vagy rotoros szórófej vagy a kis nyomáson is jól kiépíthető MP Rotátor, de lehet csepegtető cső alkalmazásával vagy tőöntözéssel, esetleg mikrószórófejes megoldással kiépített, mágnesszeleppel vezérelt zónák.
Figyelembe kell venni a napos és az árnyékos területeket is, amelyek a legtöbbször külön körön fognak működni. Befolyásoló tényezők az öntözőrendszer kialakításánál még a szél vagy a lejtés és teraszos kialakítás.
Mindezek mellett a felhasználó egyedi igényei is mérvadók az öntözőberendezés kialakításánál. Ma már vannak okos, sőt intelligens öntözőrendszerek is, amelyek wifis csatlakozással közvetlen tartják a kapcsolatot a legközelebbi meteorológiai állomással és az interneten fellelhető időjárási adatok alapján határozzák meg az öntözést. Figyelik a talajnedvességet, számolnak a talajszerkezet vízmegtartó képességével és ismerik a kertben található növények igényeit is.
További információ az automataontozorendszeres.hu weboldalon.