A villanymotor és a fenntartható energiahasználat kapcsolata

0
376
Még a szélturbinában is van villanymotor.

Napjainkban egyre fontosabbá válik az energiahatékonyság és a fenntarthatóság kérdése, ami nemcsak az iparban, hanem a mindennapi élet során is lényeges. A fenntartható megoldásoknak köszönhetően kisebb lehet a környezetterhelés, miközben tisztább levegőhöz juthatunk.

A megújuló energiaforrásokkal működtetett motor remek alternatíva tehát az iparban és az automatizálásban, valamint a modern és jövőbe mutató technológia alapján készült elektromos járművek esetén is. Cikkünkben bemutatjuk a villanymotor alkalmazási lehetőségeit az iparban, és fényt derítünk a fenntarthatóságára is!

Mi az a villanymotor, és mire használják az iparban?

Az elektromos motor az áramból származó energiát alakítja át jellemzően forgó mozgássá, lehetővé téve így a gépi munkavégzést. Az elektromágneses indukció hatására ugyanis a mágneses tér és az ebben elhelyezett tekercsek kölcsönhatásba lépnek egymással, ezért az elektromos motor forgórésze mozgásba lendül.

Az ipari célú felhasználás igazán széleskörű: a különféle típusoknak köszönhetően eltérő berendezéseknél is használható a villanymotor. Nézzük meg néhány példán keresztül az ipari felhasználhatóságot!

Néhány alkalmazás:

  • Szállítószalag hajtása esetén;
  • Csomagolóállomás berendezéseinek mozgatása során;
  • Gyártógépek és más berendezések meghajtásakor;
  • Ipari automatizálás elősegítése és működtetése esetén;
  • Élelmiszeripari gépek hajtásrendszerében;
  • Gépgyártásnál és robotikai megoldásokban;
  • Repülőgépiparban és védelmi berendezések esetén.

Mitől fenntarthatóbb a villanymotor használata?

A technológia folyamatos fejlődésével újabbnál újabb energiahatékony megoldások jönnek létre. A megújuló energiaforrások kiaknázási lehetőségei pont ilyen területet ölelnek fel. Emellett érdemes gondolni arra is, hogy a már meglévő gépek és berendezések fenntarthatóságával az iparban és a mindennapi életben is foglalkozzunk. Nézzük meg a legfőbb okokat, ami miatt a villanymotorok alkalmazása fenntarthatóbb!

Korszerűsége miatt fenntarthatóbb

A belsőégésű motorok több, mint 100 éve uralják a járműipart. Egyes becslések szerint 2040-re akár a 3 milliárd darabot is elérheti az autók, buszok és tehergépjárművek száma világszerte. A belsőégésű motorok azonban a szén-dioxid és más káros anyagok kibocsátásával szennyezik a levegőt, és az emberek egészségére is negatív hatással vannak.

A fejlesztések azonban a villanymotorok járműipari alkalmazása felé tolódnak, hiszen ez a motortípus kevesebb zajjal és alacsonyabb üzemeltetési költségekkel jár együtt. Emellett a károsanyag-kibocsátás is igen alacsony, hiszen szinte csak a gyártáskor és az életciklus végén kell ezzel számolni, amennyiben megújuló energiaforrásból történik a feltöltés.

Az Európai Unió komoly lépéseket tesz a belsőégésű motoros autók ellen. Még folynak a tárgyalások, de a jelen állapotok szerint 2035-től csak elektromos személygépjárművek kerülhetnek ki a gyártósorokról. Emellett a gyártók igyekeznek kifejleszteni egy olyan szintetikus üzemanyagot, ami szinte 0 károsanyag-kibocsátás mellett is képes működtetni a belsőégésű motorral szerelt személygépjárműveket. Ezek a fejlesztések azonban még gyerekcipőben járnak, miközben az elektromos autók népszerűsége egyre növekszik.

Megújuló energiaforrással táplálható

Fontos a fenntarthatóság kérdéskörében a megújuló energiaforrások alkalmazása. Ezek ugyanis olyan alternatív energiát jelentenek, amihez nem szükséges a bolygó fogyóban lévő energiahordozóinak (például kőolaj) kiaknázása és szennyező felhasználása.

Megújuló energiaforrás lehet például a napenergia és a szélenergia, hiszen a megfelelő időszakokban korlátlan mennyiség állhat a rendelkezésünkre. Egyébként a tiszta energia kitermelése esetén (szélerőművek) is gyakori a villanymotorok használata.

Energiahatékony és megbízható

Az elektromos motor hatékonysága és megbízhatósága is hozzájárul az energiahasználat fenntarthatóságához. A jó hatásfokú működéssel ugyanis csökkenthető az energiaveszteség, amivel a fenntartási költségek jól optimalizálhatóak.

Emellett a megbízhatóság a berendezések élettartamának növelésében játszik szerepet, így kevesebb hulladék keletkezik a csereperiódus növekedése miatt, ami segít a bolygónknak fellélegezni. A megbízhatóbb gépek ráadásul itt is költségcsökkentő tényezőt alkotnak, mivel nincs szükség a gyakori cserére vagy javításra sem.

Konklúzió

Az elektromos motor remek eszköz azokban az esetekben, amikor fenntartható megoldásokra van szükség. A megújuló energiaforrásokkal is működtethető, hatékony és korszerű berendezések ráadásul az ipar szerves részét is képezik, ha automatizációról van szó. Amennyiben villanymotorra lenne szüksége, érdemes felkeresnie a Lenze weboldalát!