Manapság már nem készülhetnek épületek hőszigetelés nélkül, ugyanis így nem biztosítható a megfelelő komfort és az energiahatékonyság, de az 1970-80-as évekig ez nem volt követelmény, így az ezt megelőzően emelt házak nem felelnek meg a mai igényeknek.
Az energetikai korszerűsítés első lépése kell legyen az épületek utólagos szigetelése, sokakat azonban elrettent ennek tetemes költsége. De vajon összevetve a nem szigetelés okozta többlet-energiafelhasználás költségeivel, melyik kerül többe? Cikkünkben erre adunk választ, ha Önnél is aktuális a kérdés, tartson velünk!
Mit várhatunk az utólagos hőszigeteléstől?
Az energiaárak drasztikus növekedése a hőszigetelés szükségességére hívja fel az érintett ingatlantulajdonosok figyelmét, akik ettől a beruházástól energiamegtakarítást, vagyis a fűtési költségek jelentős csökkenését várják. A Józan Kft.-nél beszerezhető korszerű hőszigetelési rendszerek alkalmazásával a megtakarítás akár 30-50% is lehet.
Az utólagos szigetelés sok esetben kimerül a homlokzatok hőszigetelésében és a nyílászárók cseréjében, pedig a tetők, födémek, aljzatok szigetelése legalább ilyen fontos lenne.
Ezen szerkezetek hővesztesége ugyancsak jelentős, ami nemcsak abban testesül meg, hogy télen megfelelő fűtés mellett is fáznak az ott lakók, hanem ennek ellenére a fűtési költségek is magasak lesznek. De a nyári időszakban sem fogják komfortosan érezni magukat, és légkondicionáló használatára szorulnak, ami jelentős energiafelhasználást, plusz költséget jelent.
Mennyibe kerül egy családi ház hőszigetelése?
Kiszámolta már, mennyi rezsit fizet a leghidegebb hónapokban? Tisztában van azzal, hogy ez nagymértékben csökkenthető lenne bizonyos energiatakarékossági beruházásokkal?
Az energiafelhasználás csökkenését legtöbben az épület utólagos szigeteléstől, illetve a nyílászárók cseréjétől várják, és joggal, de vajon mennyibe kerülhet a havi rezsi pl. 30%-os csökkentése?
Sok tényező befolyásolja, hogy mennyibe kerül az utólagos szigetelés, többek között az épület nagysága, a falazat, a tető típusa, az épület állaga, az alkalmazni kívánt hőszigetelő anyag fajtája, a rendszer költségei.
De az elmondható, hogy anyagköltség tekintetében, ~ 200-400 ezer Ft elegendő lehet egy tetőtér teljes, korszerű szigeteléséhez, amivel 25% spórolható, és ~ 500-800 ezer forint a homlokzati hőszigetelésre, ami 30-40%-os rezsicsökkentést eredményezhet. A tetőtér szigetelése átlagosan 2-4, míg a homlokzati 7-8 év alatt térül meg.
Korszerű energetikai felújítás
A családi ház energetikai felújítása nem korlátozódhat csupán a homlokzatok és a tető hőszigetelésére, valamint a nyílászárók cseréjére, része kell legyen a fűtési rendszer, a gépészet korszerűsítése, a megújuló energiák használata, továbbá a födémek és az aljzat szigetelése is.
Amennyiben nincs lehetőségünk ezek egyszerre történő kivitelezésére, első körben azokra a beruházásokra koncentráljunk, amelyekkel bent tarthatjuk az otthon melegét, hogy ne az utcát fűtsük. Ennek pedig legfőbb összetevője a hőszigetelés.